Yangın Çeşitleri ve Yangın Malzemeleri

Kategori : Yangın Malzemeleri Satışı
Fiyat : Karabogalar.com. Fiyatlar kur bazlı olduğundan dolayı değişgenlik göstermektedir. Fiyatlar İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz.

Yangın Çeşitleri ve Yangın Malzemeleri

Yangın nedir ?

    'Yangın', oksijen, yanıcı madde ve ateşleme aracının birleşmesiyle oluşan ve kontrol edilmesi zor olan kimyasal yanma olayına denir. Katı, sıvı veya gaz halindeki maddelerin kontrol dışı yanmasıyla oluşan yangına, türüne göre müdahale edilirse, söndürme işi daha kolay olur.

    Yangın sebepleri

    Yangın, birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. 

    -Kazalar

    -Doğal olaylar

   -Bilgisizlik, dikkatsizlik ve ihmal

   - Sabotaj

   -Doğal olaylar

   -Sıçrama yangın oluşmasına sebep olabilecek etkenlerdir.

   Yangın çeşitleri

   Yangın çeşitleri, yanıcı maddenin cinsine göre sınıflandırılmaktadır. 

   -A sınıfı yangınlar: Katı yanıcılardan oluşmaktadır. Odun, tahta, kağıt ve ot gibi tüm katı yanıcıları kapsar. Sıvı veya kuru kimyevi toz içeriğindeki söndürücülerle müdahale edilir.

   -B sınıfı yangınlar: Boya, tiner, vernik ve gazyağı şeklindeki sıvı yanıcı maddeler grubudur. Köpüklü veya kuru kimyevi söndürücülerle müdahale edilebilir.

   -C sınıfı yangınlar: Hidrojen, doğal gaz ve LPG gibi gaz yangınlarını kapsar. Bu gibi yangınlarda, önce gaz kesilir sonra, kuru kimyevi tozlu söndürücülerle müdahale edilir. 

   -D sınıfı yangınlar: Aliminyum, titanyum, çinko, sodyum ve potasyum yangınları bu gruptadır. Genellikle kuru kimyevi tozla söndürülür.

   Yangın malzemeleri

   Yangın söndürmek için, yangın tüpünden yangın kapısı ve merdivenine kadar her türlü ekipman, 'yangın malzemeleri' grubundadır. Yangın dolapları, yangın tüpleri, yangın rekorları, yangın vanaları, hortumlar ve makaralar, yangın söndürmede kullanılan en gerekli malzemelerdir. Son zamanlarda, mobil yangın söndürücüler de, yangının söndürülmesine kolaylık sağlamaktadır. Mobil söndürücüler, yangına daha uzun süre müdahale etme imkanı veren malzemelerdir. Onun haricinde, itfaiyeci bareti, ısıya dayanıklı özel elbise, kask, eldiven ve yangın gözlüğü de, olası bir yangında, söndürme çalışması yaparken can güveniliğini sağlamak amacıyla kullanılması gereken yangın malzemeledir. Yardımcı malzemeler, yangın anında hayati öneme sahiptir. 

   Yangın kapısı ve yangın merdiveni

   Yangın kapısı, yangın anında, kişilerin binadan güvenli bir şekilde tahliye edilebilmesi için özel olarak üretilmektedir. Yangın merdivenleri de aynı şekilde, yönetmeliklere uygun olarak, gerekli planlamalar dahilinde üretilmekte ve kişilerin yangından zarar görmeden dışarı çıkabilmesine yardımcı olmaktadırlar. 'Yangın malzemeleri satışı' üzerine hizmet veren birçok firma bulunmaktadır. Yangın malzelerinin fiyatları, türüne, ebatına ve teknik donanımına göre değişmektedir.

Etiketler : karabogakarabogalar - yangın merdiveni - yangın kapısı - yangın sprinkleri  - yangın tüpüyangın danışmanlığı.

MÜŞTERİ HİZMETLERİ