Yangın Kapısı

Kategori : Yangın Kapısı Sistemleri
Fiyat : karabogalar.com. Fiyatlar kur bazlı olduğundan dolayı değişgenlik göstermektedir. Fiyatlar İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz.

Yangın Kapısı

Yangın kapısı toplu yaşam alanlarında bir yangın tehlikesi anında kapalı alan içerisinde bulunan insanların en kolay kaçış noktası oluşturacak özellikte olmalıdır. Yüksek binalarda özellikle yapılan yangın kapıları bina içine dışarıdan girişleri engellerken bina içinden dışarı çıkışları kolaylaştırıcı nitelikte olmalıdır. Çalışma prensipleri olarak üzerine montelenen aksesuarlar yangın kapısı açılır kapanır özelliğini kolaylaştırıcı nitelikte olmalıdır. Yangın kapılarının yangına dayanıklılık süreleri ‘’yangın kapısı’’ mevzuatında geçen yükümler doğrultusunda olmalıdır. Kapı üzerindeki tüm bileşenlerin ve kapı elemanlarının üzerine bineceği yükü taşırken bir bütün oluşturmalı ısı yalıtkanlık özelliğini yönetmelikte belirtildiği şekilde bir süreliğine koruyarak yangına karşı direnç göstermelidir.

Yangın Kapısı Elemanları Nelerdir?

Yangın tehlikelerine karşı binaların en önemli noktaları olan kaçış noktalarının başlangıcını oluşturan yangın kapıları birçok aksesuardan oluşmaktadır. Bunlar;

Yangın kapısı kasası

Yangın kapısı kanatları

Yaylı menteşe

Kilit sistemi

Şaft kapağı

Gibi parçalardır. Bu parçalar yangın kapısının içeriden her türlü baskı karşısında kolaylıkla açılmasını sağlarken kapalı olduğu durumlarda tek taraflı kilit sistemi ile dışarıdan girişlere müsaade etmemektedir. Bunu sağlayan iç tarafa yerleştirilmiş olan panik bar sistemidir.

Yangın kapısı menteşeleri sürekli bakım ve kontrol altında tutularak tehlike anında kapıların kolaylıkla açılmasına destek sağlayıcı nitelikte olmalıdır. ‘’Yangın kapısı’’ yapılırken hammaddesi ısıya son derece dayanıklı malzemeden temin edilmiş olması gerekmektedir.

Yangın kapısı dış yüzeyi yanmaz özellikte boya ile izole edilerek direk alevlere karşı belirli bir süre direnç gösterebilmelidir. Özellikle panik bar sistemli kapı kollarının oynar kısımları boyanmamalı toz ve kirlerden sürekli korunmalıdır.

‘’Yangın kapısı’’ ebatları yönetmelikte belirtildiği şekilde toplu yaşam alanında bulunan kişi sayısına göre olmalıdır. Kaçış noktalarında yığılmalar oluşacağı göz önünde bulundurularak kat çıkışları ikaz işaretleri ile yangın kapısı yönü gösterilmelidir

MÜŞTERİ HİZMETLERİ